RECENZE: Pusher – dánský dealer
Filmfanatic udělal před časem s drogovým dealerem jednu vcelku negativní (filmovou) zkušenost. Maďarský pohled na tohle téma byl totiž strašně utahaný a i když je jasné, proč režisér zvolil právě neskutečně uloudané tempo, ke koukání to zkrátka nebylo. Takový typický příklad nediváckého filmu.
Ale nenechal jsem se odradit a zkusil dealera z Dánska. A to byl matroš o poznání výživnější – i když ani tady nejde o nějaký vyloženě divácky vděčný film. Nicméně Pusher stál za to a následně jsem zjistil, že už stačila vzniknout celá trilogie. A právě tu vám tenhle týden Filmfanatic představí.
Příběh se věnuje řadovému dealerovi Frankovi, který se dostane do setsakramentských problémů, když přijde o velkou dávku drog i peníze pro srbského drogového kápa Mila. A že si s fanoušky Crvene Zvezdy Bělehrad není radno zahrávat, o tom se tu snad nemusím příliš rozepisovat.
Na první pohled vás na Pusherovi zaujme především syrová kamera, která chvíli nepostojí a občas všechna ta roztěkanost působí skoro jako found footage. Ve spojení se zajímavými filtry (většinou civilně tlumenými, ale v “podsvětí” nočních klubů do červena rozzářenými) to dohromady dává nepříjemnou atmosféru nejistoty.
A právě té musí Frank čelit. Jeho život zkrátka plyne bez jasnějšího cíle a navíc v prostředí, kdy je jen otázkou času, než vás někdo ožulí a vy se dostanete do problémů. Problémů, která vás můžou stát život.
Frank dělá všechno možné i nemožné, aby se ze šlamastiky dostal, ale bude mít jeho snažení na roztočený kolotoč vůbec nějaký vliv? Zastaví se spirála vedoucí do pekla? Nechte se překvapit.
Hlavní roli dealera Franka hraje Kim Bodnia (můžete ho znát třeba ze seriálu Most nebo povedené černé komedie V Číně jedí psy) a svůj debut si tu odbyla také jedna současná dánská superstar – Mads Mikkelsen. Jeho postavě se věnuje druhý díl Pushera, který vám Filmfanatic představí v zítřejší recenzi.
BTW: Boží je také soundtrack, který k filmu dokonale pasuje.
Hodně povedená sonda do života drogového podsvětí. Bez příkras a pěkně syrová - evropsky.
Čili film, kterej se bude líbit úplně všem a bezesporu se stane klasikou.
Poctivej film, kterej ve vás zanechá pocit příjemně strávenýho času.
ale pořád půjde o dobrou zábavu, navíc řemeslně dobře odvedenou.
Coby film už jde o slabší kousek, na kterým si ale pořád můžete najít pozitiva.
Film dobrej tak na zalepení nudného a deštivého odpoledne. Jinak ztráta času.
když už se to nepodařilo nám.