RECENZE: 99 Homes – kdo přežije ve finanční džungli?
Finanční krize jede na plné obrátky a nejinak je tomu také na Floridě. Stavební dělník Dennis Nash tu už hezkých pár týdnů nemůže zavadit o pořádný kšeft a následkem toho přichází o rodinný dům. Z něj se teď i se svým synem a matkou musí vystěhovat do motelu. Dokáže získat ztracený domov zpět? A pokud ano, za jakou cenu?
Andrew Garfielda – představitele titulní role, si budete pamatovat asi především z Fincherovy Sociální sítě, Michaela Shannona nejspíš odnikud, ale přesto to bude ta povědomější tvář. 99 Homes je především o výkonu těchhle dvou zmíněných a sluší se poznamenat, že oba dva se vybičovali k velice solidním výkonům.
Shannon hraje realitního makléře Mikea Carvera, který se živí tím, že vystěhovává lidi jako je Dennis Nash z jejich domovů. Ten se pak shodou okolností stane jeho zaměstnancem, nebo lépe řečeno kumpánem, který se přes tenhle nevděčný kšeft hodlá dostat zpátky k vlastnímu bydlení i pryč od ztroskotanců z motelu.
Film ukazuje, jak snadno jste v Americe mohli přijít o střechu nad hlavou, když jste si vzali hypotéku, na kterou jste prostě neměli. A v tom je pro mě osobně největší zádrhel filmu. Se všemi těmi vystěhovanými jsem nedokázal plně soucítit, protože prakticky všichni byli způsobilí a dobře věděli, co dělají, když zastavovali své domovy, aby si pořídili věci, které k životu nepotřebovali.
Teprve to, že pak přišel někdo, kdo měl dost silný žaludek k tomu, aby vydělával na vyhazování těchhle chudáků z jejich domovů, je pro Filmfanatica zajímavější téma. Nedá se s určitostí tvrdit, že když se někdo živí tímhle způsobem, tak je ztělesněním všeho zla. Film postupně dochází k určitému rozhřešení, ale to se nemůže dostat všem. Někdo si dokáže pokerovou tvář i hroší kůži udržet až do konce, někdo se poddá vlastní lidskosti a – dojede na to. Obětovat se bez položení oběti totiž nelze.
Ve své podstatě je 99 Homes takovou novou drsnou finanční adaptací Darwinovi teorie. A jak by pravil klasik; můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu protestovat, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete dělat.
Darwinova teorie stále platí. Nedávná finanční krize nám to jenom potvrdila a ukázala svou tvář pro 21. století.
Čili film, kterej se bude líbit úplně všem a bezesporu se stane klasikou.
Poctivej film, kterej ve vás zanechá pocit příjemně strávenýho času.
ale pořád půjde o dobrou zábavu, navíc řemeslně dobře odvedenou.
Coby film už jde o slabší kousek, na kterým si ale pořád můžete najít pozitiva.
Film dobrej tak na zalepení nudného a deštivého odpoledne. Jinak ztráta času.
když už se to nepodařilo nám.