RECENZE: Sully: Zázrak na řece Hudson
Pamatujete na rok 2009, kdy v New Yorku na řece Hudson nouzově přistálo letadlo s poškozenými motory? Nikomu ze 155 cestujících se tehdy nic nestalo a to jen díky duchapřítomnosti a profesionalitě jednoho člověka. Kapitána Chesleyho Sullenberga přezdívaného Sully.
Ten se svým kopilotem Jeffem Skilesem dokázal přistát v ledových vodách Hudsonu, i když oba motory na jejich letadle byly vyřazené. Rázem z něj byl (nejen) americký hrdina. Ale Clint Eastwood nám v tomhle filmu ukáže, že ne všechno bylo tak růžové, jak byste čekali.
Sully i se svým kopilotem museli čelit vyšetřování a pochybám, jestli tenkrát nebylo lepší volbou vrátit se na letiště a přistát právě tam. Papaláši jim od stolu předhazovali analýzy i simulace, jenže ve vzduchu s letadlem bez motorů a se zodpovědností za 155 lidských životů tenkrát (naštěstí) nebyli oni, ale právě Sully se Skilesem. Zvítězí tedy zdravý úsudek nad byrokratickým aparátem?
Clint Easwood je ikona. Respektive je dvěma ikonami v jedné. Má za sebou skvostnou hereckou kariéru a v posledních letech si užívá také tu režisérskou. S Americkým sniperem získal titul nejvýdělečnějšího snímku v amerických kinech za rok 2014, a i když mu je už úctyhodných 86 let (!), na jeho rukopisu to vůbec není poznat. Se Sullym nám servíruje moderně odvyprávěný příběh bez zbytečné nastavované kaše a hodně příjemně mě překvapilo, že se to všechno vejde do velice střídmých 96 minut. Dovedu si představit, jak by s touhle látkou Hollywood naložit tak, že by z toho bylo více než dvouhodinové utahané drama. Eastwood ale vzdal poctu hrdinství pilotů na jedničku.
Ve filmu najdeme všechny otřepané trademarky heroizace postav – v tom dobrém slova smyslu, jenže se kolem toho nedělají zbytečné tanečky. Všichni ví, jak ta nejdramatičtější scéna filmu dopadne, ale Eastwood si s touhle nástrahou poradí doslova mistrně. Předhodí návnadu už v úvodní scéně a až do konce filmu za ní diváka plynule a nenuceně láká. A ten rád následuje.
Celý film samozřejmě hodně stojí také na Tomu Hanksovi. Jeho herecký projev je tradičně skvělý a Sully je v jeho podání přirozený sympaťák, kterému budete fandit, aby odolal vnucovaným pochybám o sobě samém. Vždyť přece zachránil 155 životů, sakra!
O tomhle filmu se hodně dobře píše a ještě lépe se na něj kouká. A to i když víte, jak to celé dopadne. Osobně bych ho bez rozmyslu doporučil shlédnout třeba mezi vánočními svátky. Tenhle film v sobě totiž nese také poselství o tom, že dokážeme nezištně a bez mrknutí oka pomáhat i v situacích, které jsou svým způsobem extrémní. Minimálně ve Spojených státech to tak mají.
Eastwood nepolevuje ani na prahu devadesátky! Sully je filmem, na který se krásně kouká a navíc vám vlije optimismus do žil.
Čili film, kterej se bude líbit úplně všem a bezesporu se stane klasikou.
Poctivej film, kterej ve vás zanechá pocit příjemně strávenýho času.
ale pořád půjde o dobrou zábavu, navíc řemeslně dobře odvedenou.
Coby film už jde o slabší kousek, na kterým si ale pořád můžete najít pozitiva.
Film dobrej tak na zalepení nudného a deštivého odpoledne. Jinak ztráta času.
když už se to nepodařilo nám.